Нека разгледаме какви са изискванията при проектирането на пасивна къща.
Би било може би интересно да разберете, че при проектирането на пасивната сграда къщата трябва да бъде ориентирана между югоизток и югозапад, по възможност на юг. От към южната страна не е добре да бъде засенчвана от съседни сгради. Подходящо е да предвидим широколистни дървета от юг, тъй като през лятото те засенчват южната фасада и по този начин се избягва прегряване. А през зимата дърветата не засенчват сградата. От изток и запад се налага да предприемем мерки за засенчване от ниското и силно лятно слънце. Например трябва да се монтират външни щори, сенници и др. подходящи съоръжения за засенчване.
Съотношението между обвивката(площ) на сградата и обема й трябва да бъде минимално. Така губим най-малко енергия.
При проектирането на пасивната сграда от значение са термомостовете, които е добре да ги избягваме. Термомостовете са части от сградата при които топлопроводимостта е по-голяма. Такива например са връзките между стена и покрив, билото на покрив, ъглите на сградите, връзката със сутерен, при смяна на материала и др. През тях може да се загуби между 30% и 50% от топлината на сградата.
Препоръчително е пасивната къща да бъде проектирана с компоненти, които са сертифицирани, като това са строителни и изолационни системи, вентилационни системи, прозорци, врати и др. Всеки един такъв компонент трябва да притежава знак и сертификат издадени от Института за пасивни къщи „Passivehause Institut“ PHI.
Възможно е проектиране и с несертифицирани компоненти, но трябва всеки компонент да бъде с доказани технически характеристики, които да отговарят на стандарта Пасивна къща.
Следва продължение…